چرا چسب چوب اینقدر قوی است؟ چسب چوب از چی ساخته شده ؟

چسب چوب ، چسب کاشی ، بتن همه کاره ، ضد زنگ

ما در پست قبلی در مورد چسب چوب نوشته ایم، و اگر می خواهید کمی در مورد چسب چوب مطالعه کنید، آن پست را اینجا پیدا خواهید کرد. اطلاعات اولیه ای در مورد ترکیب شیمیایی تشکیل دهنده چسب چوب پیدا خواهید کرد که به طور کلی نحوه عملکرد آن را مشخص می کند.

شما PVA (پلی وینیل استات) مانند چسب المر، چسب های پلی اورتان مانند چسب گوریلا و چسب های رزین آلیفاتیک مانند Titebond دارید. هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند، اما چیزی که همه آنها مشترک هستند، استحکام پیوندی است که می توانند بین تکه های چوب ایجاد کنند.

این «چرا» آن قدرتی است که امروز می‌خواهیم در نظر بگیریم. امروزه چسب‌ها حتی از چوبی که به هم می‌پیوندند بسیار قوی‌تر و محکم‌تر هستند. آنها همچنین چسب های موثری با مواد دیگر هستند، اما ما توجه خود را روی چوب متمرکز خواهیم کرد.

چسب چوب از چه ساخته شده است؟
سه عنصر کلیدی در انتخاب های مختلف چسب که قبلاً ذکر شد عبارتند از:

پلی وینیل استات که با نام‌های چسب مدرسه، چسب نجار، چسب سفید نیز شناخته می‌شود، یک چسب موثر، یک پلیمر لاستیکی و ماده اصلی تشکیل دهنده چسب المر است. این به طور گسترده ای در دسترس است و با مواد متخلخل مانند چوب، کاغذ (به خاطر دارید از آن در مدرسه استفاده کنید؟) و پارچه استفاده می شود.
یک ماده چسب قوی و بادوام و به اندازه کافی همه کاره برای استفاده در چوب، پلاستیک، فلز، شیشه و حتی بتن. چسب گوریلا یک محصول محبوب چسب مبتنی بر پلی اورتان است.
رزین آلیفاتیک یک چسب مصنوعی با رنگ زرد آشنا و قوام کرمی که ما با چسب چوب مرتبط می‌کنیم. استحکام نهایی آن مشابه PVA است، همانطور که ترکیب شیمیایی آن است، اما برای استحکام بیشتر و کیفیت ضد آب اصلاح شده است.
هر کدام نقاط قوت و بهترین کاربردهای خاص خود را دارند، اما همه آنها هنگام چسباندن قطعات چوب به یکدیگر یک اتصال چسب قوی ایجاد می کنند. اگرچه نباید آنها را با استفاده از اپوکسی اشتباه گرفت.

اپوکسی ها چسب های دو قسمتی هستند که هنگام مخلوط شدن رزین اپوکسی با هاردنر ایجاد می شوند. این یک پرکننده شکاف خوب است و احتمالاً ویدیوهایی از اپوکسی های رنگی را دیده اید که برای پر کردن شکاف های چوب برای میزهای منحصر به فرد استفاده می شوند. با این حال، در این موارد، به‌جای قدرت چسبندگی، ویژگی‌های پرکننده شکاف اپوکسی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقاومت برشی چسب چوب
چسب چوب واقعاً ماندگار است و در بیشتر موارد از چوبی که می‌چسبد قوی‌تر خواهد بود. بیشتر چسب‌های چوب مقاومتی در حدود 3500 psi (پوند بر اینچ مربع) را تحمل می‌کنند.

1) آیا چسب چوب به تنهایی به اندازه کافی قوی است؟
هنگامی که چسب چوب در یک پوشش یکنواخت روی سطوح چوب در حال اتصال پخش می شود، پیوند ایجاد شده قوی تر از چوب خواهد بود. با این حال، چوب استحکام خاصی ندارد و به همین دلیل است که از بست های دیگر مانند میخ، پیچ و اتصالات نیز استفاده می شود.

2) آیا چسب چوب محکمتر از پیچ است؟
آره. چسب در طول کل دهانه سطح چوب استفاده می شود، در حالی که پیچ ها فقط در نقطه استفاده از آنها استحکام می بخشند.

3) آیا چسب چوب قوی تر از میخ است؟
پیچ ها قوی تر از میخ ها و چسب ها از پیچ ها قوی تر هستند، بنابراین پاسخ مثبت است. چسب چوب به همین دلیل قوی تر از میخ است.

4) سایر تقویت‌کننده‌های قدرت
برای به حداکثر رساندن استحکام چسب چوب، دو اقدام اضافی لازم است – فشار و زمان.

گیره هایی که برای فشار دادن قطعات چوب به یکدیگر در حین خشک شدن چسب استفاده می شوند، استحکام یکنواخت را در طول دهانه اتصال تضمین می کنند. پس از اعمال و سفت شدن گیره ها از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن چسب اضافی استفاده کنید. و از یک اسکنه یا کاغذ سنباده برای جدا کردن چسب سخت شده ای که ممکن است از درز بیرون بیاید، استفاده کنید.

اجازه دادن زمان کافی برای خشک شدن چسب باعث می شود تا در طول فرآیند خشک شدن به چوب جذب شود. این جذب در چوب استحکام پیوند را افزایش می دهد، زیرا چسب و چوب یکی می شوند.

در آماده سازی این قطعه، داستانی در مورد یکی از علاقه مندان مشتاق نجاری پیدا کردیم که برش های انتهایی را از چسب های خود نجات می دهد. سپس آنها را می شکند تا برای خود استحکام پیوند ایجاد شده را بررسی کند. او همچنین از این روش برای آموزش کارآموزان خود و مشتریان مبلمان خود استفاده می کند.

هنگامی که چسب به اندازه کافی خشک شود، قطعات چسبانده شده او همیشه در جایی در امتداد چوب می شکند و نه در محل اتصال. کارآموزان این نکته را دریافت می کنند و مشتریان با اطمینان مبلمان را خریداری می کنند.

آیا چسب چوب واقعا قوی تر از چوب است؟

Is Wood Glue Really Stronger than Wood

همه این‌ها به سوال نهایی منتهی می‌شود: آیا چسب چوب واقعاً قوی‌تر از چوبی است که چسبیده است؟ پاسخ مثبت است و دلیل آن ساده است.

چسب قدرت ذاتی خود را دارد. در حین اعمال و خشک کردن، چسب چوب به چوب جذب شده و بخشی از آن می شود. وقتی استحکام ذاتی آن را به استحکام چوب اضافه می‌کنید، ریاضی ساده است: یک به علاوه یک دو است و دو بزرگ‌تر از یک.

استحکام چسب به علاوه استحکام چوب بیشتر از استحکام چوب به تنهایی است. همش ریاضیه

نتیجه نهایی باعث می شود که تلاش برای چسباندن، و زمان لازم برای خشک شدن به خوبی برای کیفیت پروژه ارزش آن را داشته باشد، چه میز، یک رومیزی، یا یک قطعه مبلمان خوب دیگر.

ما از چسب گوریلا برای مصارف متعدد و پیوستن به بسیاری از مواد طرفدار هستیم. همه کاره و قوی است و پیوند خود را به خوبی حفظ می کند.

اما، برای اتصال چوب‌ها، ما PVA یا رزین آلیفاتیک را ترجیح می‌دهیم. هر کدام به خوبی در چوب های در حال اتصال جذب می شوند و هر یک دارای استحکام ذاتی هستند که به پیوند طولانی می افزایند. یکی سفید، دیگری زرد و کرمی است، اما هر کدام کار را به خوبی انجام می دهند.

حتماً چسب چوب را در مغازه نجاری خود نگه دارید، زیرا تقریباً برای هر پروژه ای ضروری است.

کلیدواژه : چسب چوب
mahyashimi
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *